A maori legendák szerint Ra napisten és egyik kedvese Hine-raumati, „a Nyár” (a másik Hine-takurua volt a „Tél”) nászából fiú született, Tanerore. Tanerore egy szép nyári napon táncot, „hakát” lejtett anyjának, ami annyira tetszett az embereknek, hogy messze földre hírét vitték.
A „haka” napjainkban az új-zélandi népi hagyományok, a maori gyökerek szimbóluma. A közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban harci tánc, mint inkább az érzelmek kifejezésére szolgáló szertartás.
(Az első telepesek megérkezésekor ennek a félreértésnek sok-sok maori itta meg a levét: jöttek köszönni, hogy kamatekamate, aztán le lettek ágyúzva.)
A még friss, ropogós, négy kivételével maori őslakosokból álló új-zélandi rögbi válogatott 1888-ban a brit szigeteken túrázott, ahol a mérkőzések előtt az Ake Ake Kia Kaha (Mindig és mindig légy erős!) kezdetű hakát adták elő. Célja valószínűleg az egység és erő szimbolizálása, az ellenfél megfélemlítése, harcba hívása volt.
(Aki látott már közelről rögbi meccset, tudja, hogy ezekre szükség is van. Football is for girls.)
1903-ban Ausztráliában egy személyesebb hangvételű performance volt soron, a Tena koe, Kangaroo (Hogy vagytok, kenguruk?) kezdetű.
(Lényegében ennyi volt a szöveg: hogy vagytok – féljetek – legyakunk - szevasztok).
1924-25-ben az éppen „Legyőzhetetelenek”-nek hívott AllBlacks saját hakát kapott két szurkolótól, ez volt a Kia Whaka-ngawari (Készítsük magunkat a harcra) kezdetű.
A jelenleg legszélesebb körben ismert „Ka mate” hakát a '24-25-ös és több kisebb megszakítástól eltekintve 1905 óta használják. Állítólag egy Te Rauparaha nevű törzsfőnök írta a XIX. század elején, egy csodás megmenekülése emlékére. (Egy nő szoknyája alatt bújt el, és valami szőrös ember húzta ki a fényre… Hápersze.)
"Ka mate! Ka mate!
Ka ora! Ka ora!
Ka mate! Ka mate!
Ka ora! Ka ora!
Tenei Te Tangata Puhuruhuru
Nana nei tiki mai, whakawhiti te ra!
A, hupane A, kaupane!
A, hupane A, kaupane!
Whiti te ra"
A szöveg az élet halál felett aratott győzelmét énekli meg. Úgy 1900 körül a Ka mate Új-Zéland-szerte ismert lett és divatba jött, 1905-ben Angliában hangzott el először rögbi meccsen. Mostanában így néz ki:
2005-ben váratlanul új hakát mutatott be az AllBlacks: a Kapa o Pango Új-Zéland mai kevert kultúráját szimbolizálja, különös tekintettel a polinéz hagyományokra. A Kapa o Pangot azóta különleges alkalmakkor mutatják be, az AllBlacks szokásos hakája a Ka mate maradt.
A haka több új-zélandi nemzeti csapat repertoárjában szerepel. Láttuk már kosárlabda pályán a TallBlackstől,
és jégkorong pályán az IceBlackstől is.
Az AllWhites azonban nem szokta bemutatni. Valószínűleg azért, mert a focicsapatban hagyományosan „alulreprezentált” a maori népcsoport (érted… AllWhites). Az U-17-azért tolta már (kicsit vicces ahogy húszkilós kölkök utánozzák a másfél mázsás gerendanyakúakat):
De hogy ne ez maradjon meg erről a komoly és tiszteletre méltó kulturális értékről, nézzük meg, mit gondolnak róla a valódi maorik:
Bővebb (és jóval pontosabb) bemutatót az angolul tudók ezen a linken találhatnak.